crazywolf.pl

szkolenie psów, zoopsycholog, opiekun zwierząt

Sygnały uspokajające

Znajomość sygnałów uspokajających to podstawa relacji z naszym psem oraz naszego psa z innymi zwierzętami.

To pokazanie przez psa, czy dana sytuacja jest komfortowa. To także klucz do zrozumienia zachowania i intencji naszego psa.

Musimy wiedzieć, że niektóre sygnały występują w sytuacjach codziennych i zupełnie bezstresowych i nie należy od razu zaliczać ich jako sygnały uspokajacie, np. węszenie – to ciekawy zapach np. na trawie, ziewanie natomiast to po prostu dotlenienie się psa.

 

Odwracanie głowy lub tylko wzroku

Taką sytuację często widzimy, przy spotkaniu się dwóch psów i gdy jeden nich za szybko i bezpośrednio podszedł. Możemy również zauważyć w sytuacji brania psa na ręce, gdy on tego nie lubi.

Oblizywanie się

Bardzo szybkie ruchy językiem. Często robi, gdy spotyka innego psa, który coraz bliżej podchodzi, gdy pochylamy się nad psem, mocno go trzymamy.

Ziewanie

Z kolei ziewanie obserwujemy np. wizyty u weterynarza, gdy mówimy z podniesionym, zagniewanym głosem, czy też jazdy samochodem.

Odwrócenie całego ciała

Odwrócenie całego ciała lub stanie bokiem jest bardzo uspokajające. Możemy to zaobserwować podczas spotkania dwóch psów, przy którym jeden z nich czuje się niepewnie i niekomfortowo, aby zasygnalizować to i uspokoić drugiego psa – staje wtedy bokiem.

 Zastyganie w bezruchu

Taką pozycję w bezruchu pies może przyjąć, gdy stoi, siedzi lub leży. Zdarza się to sytuacji, gdy np. groźnym głosem wołamy psa (dlatego też należy pamiętać – wołamy psa miłym i przyjaznym głosem).

Zastyganie w bezruchu – to również podchodzenie większego od naszego psa do naszego pupila.

Podchodzenie po łuku

Na wprost psy podchodzą do siebie bardzo rzadko, chyba że bardzo dobrze siebie znają. Podchodzenie do psa po łuku, daje to naszemu zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa oraz pozwoli mu na większy komfort.

 

Do sygnałów uspokajających można jeszcze zaliczyć:

– powolne poruszanie się

– siadanie i kładzenie się

– wąchanie podłoża

– podnoszenie łapy

– siadanie, kładzenie się

– zaznaczanie terenu

To tylko z niektórych sygnałów, jednak te które opisałam, uważam za najbardziej widoczne dla ludzkiego oka.