crazywolf.pl

szkolenie psów, zoopsycholog, opiekun zwierząt

Jak prawidłowo podejść do psa, a jak tego nie robić

 

Pamiętaj !!!

Przede wszystkim dbamy o swoje bezpieczeństwo i komfort psychiczny psa.

Psa nie można do niczego zmuszać, powinien mieć on możliwość wyboru oraz tempa pracy. Chęć szybkiego efektu, może przynieść odwrotne skutki – problem nie zostanie rozwiązany, a dodatkowo może się nasilić.

Jak prawidłowo podejść, a jak tego nie robić :

  1. Powoli i bez nadmiernego okazywania emocji, nie mówimy głośno – jaki to cudowny i uroczy piesek. Zbliżamy się do psa po łuku, a nie na wprost.
  2. Nie nachylamy się nad psem, oraz nie patrzymy mu prosto w oczy, oraz nie głaszczemy psa po głowie czy karku – zwierze może odebrać to jako próbę zaatakowania go.
  3. Nie chwytamy głowy psa – aby go przytulać, czy też całować.
  4. Należy zachęcić psa, aby sam chciał do nas podejść, np. siadamy lub kucamy niedaleko psa i nic nie mówimy, nie patrzymy na niego, lub też możemy czytać książkę, aby słyszał nasz spokojny głos, rzucać smakołyki, rysować coś na ziemi, zawołać psa po imieniu. To pies ma zdecydować, że chce do nas podejść, że jesteśmy „atrakcyjni”. Jeżeli już do nas podejdzie, pozwalamy mu na spokojne nas obwąchiwanie.
  5. Kucając bokiem do psa najbezpieczniej pogłaskać jest go po klatce piersiowej lub boku.
  6. W pozycji stojącej ręce należy trzymać wzdłuż ciała i cierpliwie czekać, aż sam zbliży się do naszej dłoni. Wtedy możemy delikatnie ją wyciągnąć i pozwolić psu na powąchanie jej.